Jdi na obsah Jdi na menu

AUTORIZOVANÝ NEBO NEZÁVISLÝ SERVIS? Výběr nezávislého se vyplatí!

Možnost volby má motorista nejen v oblasti náhradních dílů, ale i ve výběru servisu, kterému své Auto svěří do péče.   Rozhodnout se může buď pro servis autorizovaný, nebo pro servis nezávislý.

Nezávislé autoservisy přitom představují plnohodnotnou alternativu pro údržbu jakéhokoli vozidla. Mohou provádět veškeré servisní úkony na vozidle, a to i v době jeho záruční lhůty, která tím není nikterak dotčena. Postaral se o to totiž prvek evropské legislativy, známý pod názvem bloková výjimka (nařízení Komise ES 1400/2002). Týká se například servisních prohlídek předepsaných výrobcem, oprav a výměny dílů opotřebených provozem či oprav po haváriích. Jediným případem, kdy by měl majitel vozu v záruční lhůtě navštívit „značkový servis“ jsou  reklamace vadných dílů ve vozidle použitých při jeho výrobě.

Bloková výjimka má jasně stanovená pravidla a říká, že se svým novým vozem můžete jezdit do nezávislého autoservisu, který rovněž může danou údržbu a servis vozidla  provádět. Pokud tento autoservis bude postupovat podle automobilkou stanoveného servisního plánu, použité díly a provedené  servisní úkony důkladně zdokumentuje, nesmí výrobce zpochybňovat platnost záručních podmínek a případně odmítnout uznat záruku. Bloková výjimka mimo jiné také zaručuje, aby nezávislé servisy měly přístup k technickým informacím od automobilek.

Pro zachování záruky výrobce na vozidlo v případech, kdy údržbu vozu provádí nezávislý servis,  je důležité se také zaměřit na to, jaké díly si můžete do svého vozu nechat namontovat. Automobilky velkou část součástek na své vozy samy nevyrábí, kupují je od specializovaných firem a pouze na ně při výrobě nechávají umisťovat svá loga. Za originální se ale podle evropské legislativy považují ty díly, které jsou prodávány také pod značkou samotného výrobce součástek. Mezi těmito díly totiž nemusí být žádný rozdíl - většinou se vyrábí na stejné lince, za stejných podmínek a podle stejných norem. Liší se jen logem a často také cenou.